Alkomat – 11 przykazań !

Alkomat – 11 przykazań !

1. Nie można dokonywać badania zaraz po spożyciu alkoholu ponieważ w ten sposób zniszczy się sprzęt i tak naprawdę będziemy musieli ponieść wysokie koszty naprawy. Jeśli chce się mieć wynik, który będzie zgodny z prawdą badanie trzeba realizować po około 30 minutach.

2. Zanim wykona się pomiar warto wypłukać usta czystą wodą

3. W alkomacie trzeba sprawdzać stan baterii. Trzeba używać baterii alkaicznych pochodzących od sprawdzonych firm. Nigdy nie wybieramy akumulatorków czy baterii węglowych.

4. Alkomat należy systematycznie oddawać do przeglądu i kalibracji. Jeśli posiada się alkomat, który ma sensor półprzewodnikowy to kalibracja powinna być realizowana po wykonaniu 100 -300 pomiarów w zależności od tego jakiej firmy sprzęt mamy. Zawsze jednak nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Alkomat z sensorem elektrochemicznym można kalibrować co około 500 pomiarów i nie rzadziej niż co rok. Jeśli nie będzie się tego robiło po jakimś czasie alkomat nie będzie już wskazywał odpowiednich wyników.

5. Jeśli pali się papierosy nie można dokonywać pomiarów zaraz po wypaleniu papierosa. Należy zawsze odczekać przynajmniej kilkanaście minut, szczególnie, jeśli mamy sensor półprzewodnikowy

6. Zimą nie można przechowywać alkomatu w samochodzie i nie wykonuje się pomiarów przy niskiej temperaturze. Najlepiej by temperatura była pokojowa w czasie dokonywania pomiaru

7. Alkomatu nie przechowuje się z rzeczami, które mają w sobie alkohol

8. Do alkomatu nie wdmuchuje się płynów, dymu z tytoniu czy zanieczyszczeń bo uszkodzi się sensor

9. Nie można ufać alkomatowi w 100%. Jest to zawsze urządzenie elektroniczne, które może podlegać różnorakim awariom. W związku z tym zawsze warto wykonać serię pomiarów jeśli chce się być pewnym wyników.

10. Pomiary seryjne wykonuje się przy pewnych odstępach czasowych. Jeśli dokona się pomiaru dzień po spożyciu i wynik będzie powyżej zera trzeba robić kolejny pomiar po 15 minutach. Wtedy wynik pomiaru powinien wskazać czy ilość alkoholu we krwi rośnie czy też się zmniejsza. Zawsze warto dokonać przynajmniej trzech pomiarów w odstępach co 15 minut.

11. Alkomat to nie czarodziejska różdżka, która pozwala dokonać pomiaru i po wypiciu jechać. Producenci ostrzegają, że nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, jeśli wyniki pomiarów będą niedokładne i nie ponoszą odpowiedzialności za szkody, które wynikają z błędnych odczytów. Dlatego zawsze trzeba sprawdzać i kontrolować siebie, a alkomat jest dodatkiem.

 

 

 

Sławomir

Specjalista - sprzedawca

Related Posts

Rodzaje alkomatów – jak wybrać alkomat do użytku prywatnego?

Rodzaje alkomatów – jak wybrać alkomat do użytku prywatnego?

Poprawne korzystanie z alkomatu

Poprawne korzystanie z alkomatu

Jakich błędów unikać kupując alkomat?

Jakich błędów unikać kupując alkomat?

Wybieramy odpowiedni alkomat

Wybieramy odpowiedni alkomat

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *