Co należy sprawdzić kupując auto używane?

Co należy sprawdzić kupując auto używane?

Dokładne obejrzenie i sprawdzenie stanu technicznego pojazdu to przy zakupie samochodu używanego konieczność. W przeciwnym razie możemy narazić się na spore koszty związane z naprawą ewentualnych usterek. Przegląd auta zaplanujmy w ciągu dnia, najlepiej słonecznego. Stwórzmy listę elementów do sprawdzenia. Powinny się na niej znaleźć następujące punkty:

Stan karoserii
Dokładne obejrzenie karoserii pozwoli nam wyłapać wszelkie zarysowania, wgniecenia i uszkodzenia. Dostrzeżemy również ślady korozji, jeśli takie występują. Za kilkadziesiąt złotych kupimy specjalny miernik lakieru, który umożliwi nam zmierzenie grubości powłoki lakierniczej. Przy wyższych, niż 200 mikronów wynikach pomiaru możemy mieć podejrzenia, że samochód nie tylko był lakierowany, ale pod warstwą lakieru znajduje się także spora warstwa szpachli. Dokonując pomiarów warto sprawdzić różne elementy w kilku miejscach.

Stan szyb
Na szybach znajduje się zawsze logo producenta oraz data produkcji. Jeżeli istnieją rozbieżności w tych danych na poszczególnych szybach, oznacza to jedno: wymianę. Możemy zapytać sprzedawcy, z jakiego powodu szyba była wymieniana. W przypadku przedniej szyby uszkodzenia zdarzają się dosyć często. Wystarczy kamyk, który odpryśnie spod kół innego pojazdu. Natomiast szyby boczne z reguły się nie tłuką. Chyba, że w trakcie kolizji lub wypadku.

Porównanie szczelin
Możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy poszczególne elementy nadwozia pasują do siebie. Przede wszystkim porównajmy szczeliny miedzy drzwiami i pokrywą bagażnika, a resztą elementów. W pojazdach fabrycznie nowych są one równe. Po jakichkolwiek naprawach i wymianach będą się różnić. Pewne różnice dostrzeżemy gołym okiem. W innych przypadkach możemy użyć miarki.

Zajrzenie pod maskę
Oczywiście, tylko ekspert jest w stanie stwierdzić, czy wszystko w porządku z silnikiem. Sygnałem ostrzegawczym dla nas powinien być dokładnie wyczyszczony silnik. Może okazać się, że sprzedawca próbuje zatuszować ślady wycieków. Wszelkie wycieki dyskwalifikują samochód albo są podstawą do poważnych negocjacji ceny. Posłuchajmy silnika w trakcie jego pracy. Powinna być ona równa. Niepokojące dźwięki dochodzące spod maski to dla nas znak, że silnik może mieć poważną awarię.

Numer VIN i książka serwisowa
Każde auto posiada numer VIN. Znając go możemy sprawdzić w Internecie pewne dane dotyczące pojazdu np. datę produkcji, rynek przeznaczenia czy wersję wyposażenia. Oczywiście, numer zawarty w dokumentach musi być zgodny z numerem wybitym na tabliczce znamionowej. Planując zakup danego samochodu warto poprosić sprzedawcę o udostępnienie książki serwisowej. Może okazać się, że auto nie było regularnie serwisowane w autoryzowanych stacjach. To bardzo częste w naszych polskich realiach. Jednak wszelkie zapisy z przeglądów mogą powiedzieć nam sporo o stanie pojazdu. Zapytajmy właściciela samochodu o to, czy posiada faktury za naprawy. One również są przydatnym źródłem informacji.

Sławomir

Specjalista - sprzedawca

Related Posts

Sprawdź samochód zanim go kupisz!

Sprawdź samochód zanim go kupisz!

Oferta firmy MotoControler

Oferta firmy MotoControler

Samodzielna weryfikacja przebiegu auta

Samodzielna weryfikacja przebiegu auta

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *