Co warto wiedzieć o kalibracji alkomatów?

Co warto wiedzieć o kalibracji alkomatów?

W pewnym momencie zalecana jest kalibracja każdego wykorzystywanego przez nas alkomatu, wypada jednak podkreślić, że nie zawsze mamy do czynienia z tym samym okresem. Wiele zależy od tego, na jakich zasadach działa alkomat i tak urządzenie z sensorem półprzewodnikowym powinno być kalibrowane w innym odstępie czasowym niż alkomat z sensorem elektrochemicznym.

W pierwszym z wymienionych przypadków za optymalny uznaje się okres po wykonaniu od 100 do 300 pomiarów, wiele zależy bowiem od modelu urządzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że operacja taka powinna być przeprowadzana przynajmniej raz na pół roku. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z alkomatem z sensorem elektrochemicznym, tu bowiem kalibracja jest wymagana po wykonaniu pięciuset, a czasem nawet więcej pomiarów. Po raz kolejny dużą rolę odgrywa model urządzenia, choć w każdym przypadku kalibracja powinna mieć miejsce maksymalnie po upływie roku. Nie można przy tym zapominać o tym, że urządzenie wymaga kalibracji zawsze, gdy wynik badania osoby niespożywającej alkoholu odbiega od standardowego 0,00 procent. Zasada ta znajduje zastosowanie zresztą zawsze, gdy wynik podany przez aparat wydaje się wątpliwy lub niejednoznaczny. Niepokojący jest też brak reakcji alkomatu pomimo wykorzystania urządzenia do wykonania testu, często zaleca się przy ją przy tym w sytuacji, w której badanie wykonano natychmiast po spożyciu alkoholu, a więc nie dotrzymano wymogu odczekania w tym celu 30 minut. Nie można jej wykluczyć i wtedy, gdy przez długi czas urządzenie było przechowywane w temperaturach innych niż te, o których mówi instrukcja, a także w sytuacji, w której zamiast wyniku badania wyświetla się komunikat CAL. Wizyta w serwisie jest też konieczna, gdy urządzenie wskazuje wielokrotnie maksymalny zakres pomiaru, a nawet go przekracza.

Dobrym testem jest tez przeprowadzenie trzech badań w jednakowych odstępach czasu już po spożyciu alkoholu. Wynik nie powinien pozostawać taki sam. Bez względu na przyczynę, dla której klient zaopatrzył się w alkomat, nie można zapominać o tym, że jest to tylko urządzenie elektroniczne. W praktyce oznacza to, że praktycznie w każdej chwili może on ulec nie tylko uszkodzeniu ale również rozkalibrowaniu. Już choćby dlatego wskazana jest systematyczna jego kontrola w serwisie.

Sławomir

Specjalista - sprzedawca

Related Posts

Rodzaje alkomatów – jak wybrać alkomat do użytku prywatnego?

Rodzaje alkomatów – jak wybrać alkomat do użytku prywatnego?

Poprawne korzystanie z alkomatu

Poprawne korzystanie z alkomatu

Jakich błędów unikać kupując alkomat?

Jakich błędów unikać kupując alkomat?

Wybieramy odpowiedni alkomat

Wybieramy odpowiedni alkomat

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *