Działanie alkomatu i rodzaje sensorów

Działanie alkomatu i rodzaje sensorów

W układzie mechanicznym, gdzie dochodzi do obróbki powietrza do komórki pomiarowej będzie docierać jego odpowiednia ilość. Komórka pod wpływem etanolu będzie w zależności od sensora indukować prąd bądź też wpływać na rezystancję półprzewodnika.

Po tym układ pomiarowy będzie porównywał wartość prądu z bazą danych i przeliczy wynik, który pojawi się na wyświetlaczu. Najważniejszą częścią alkomatu będzie sensor, który ma znaczenie, jeśli chodzi o dokładność dokonywanych pomiarów. Obecnie oferowane są trzy rodzaje sensorów: Półprzewodnikowy, elektrochemiczny, spektrofotometryczny. Badanie alkomatem Przy sensorze półprzewodnikowym alkohol będzie się utleniał na powierzchni elektrody i doprowadzi do wzrostu przewodności. Zmiana rezystancji będzie odpowiednia do alkoholu w próbie. Takie sensory są jednak również wrażliwe na działanie innych substancji, dlatego może to mieć znaczenie przy ustaleniu wyników, które mogą się okazać zawyżone. Jeśli zastosujemy się do dołączonej instrukcji i przed pomiarem wypłuczemy wodą usta pomiar powinien być dokładny. Są to najlepsze sensory jeśli patrząc na stosunek jakość/cena Sensory elektrochemiczne dokonują pomiaru poprzez utlenianie alkoholu przez specjalne związku chemiczne, które są dokonywane na kontrolowanym potencjale elektrody. W czasie, gdy dochodzi do utleniania alkohol będzie się zmieniał w kwas octowy a to spowoduje uwolnienie elektronów i powstanie prąd elektryczny. Wielkość tego prądu będzie odpowiednia w stosunku do ilości alkoholu w powietrzu wydychanym. Ogniwo, które wykorzystuje się w sensorze jest selektywne w stosunku do etanolu i nie będzie reagowało na inne składniki w wydychanym powietrzu, dlatego nie będą miały one znaczenia na dokładność pomiaru. Niektórzy stosują chwyt marketingowy i mówią o tym, że sensor w tych alkomatach jest taki sam jak w policyjnych. Jest to jednak kłamstwo, ponieważ w policyjnym sprzęcie używa się dużo bardziej zaawansowanych i droższych sensorów, ale technologia badania jest podobna.

W przypadku sensorów spektrofotometrycznych pomiar będzie dokonywany w podczerwieni i będzie realizowany na pomiarze wielkości, w której związku chemiczne będą zbierać promieniowanie podczerwone w stosunku do długości fali. W czasie absorbcji promieniowana przez związek będzie dochodziło do większego ruchu obrotowego bądź wibracyjnego i wtedy dochodzi do pomiaru wartości absorbcji i wszystko przeliczane jest na stężenie alkoholu we krwi. Takie sensory są stosowane w alkomatach stacjonarnych, które stosowane są przez policję oraz sądy.

Sławomir

Specjalista - sprzedawca

Related Posts

Rodzaje alkomatów – jak wybrać alkomat do użytku prywatnego?

Rodzaje alkomatów – jak wybrać alkomat do użytku prywatnego?

Poprawne korzystanie z alkomatu

Poprawne korzystanie z alkomatu

Jakich błędów unikać kupując alkomat?

Jakich błędów unikać kupując alkomat?

Wybieramy odpowiedni alkomat

Wybieramy odpowiedni alkomat

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *