Jak zbudowany jest alkomat?

Jak zbudowany jest alkomat?

Alkomat jest urządzeniem służącym do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Pozwala on na określenie, czy w momencie badania we krwi osoby badanej znajduje się jakakolwiek dawka alkoholu. Na całym świecie alkomaty mają całe mnóstwo różnych zastosowań – do tych najważniejszych z nich należą kontrole trzeźwości przeprowadzane przez policję drogową wśród kierowców.

Z alkomatów mogą również korzystać pracodawcy w celu badania trzeźwości swoich pracowników. Obecnie bez problemu możemy znaleźć również alkomaty osobiste, które służą wyłącznie do użytku domowego. Istnieją trzy podstawowe elementy, z których zbudowany jest każdy alkomat. Pierwszym z nich jest mechaniczny układ obróbki powietrza. To właśnie on odpowiedzialny jest za kierowanie części wprowadzanego przez ustnik powietrza do sensora alkomatu. Taki sensor niewątpliwie można uznać za serce całego urządzenia, przez co układ obróbki powietrza musi być zaprojektowany we właściwy sposób; to właśnie od niego zależy, czy do sensora skierowana zostanie rzeczywiście właściwa ilość powietrza do przebadania. Jeśli taki układ jest wadliwie skonstruowany, to alkomat można z łatwością oszukać wdmuchując do niego powietrze z większą lub mniejszą siłą. Na tego typu błędy są narażone przede wszystkim tańsze alkomaty, w przypadku których układy obróbki powietrza nie stoją na zbyt wysokim poziomie. Wspomniany już sensor jest drugim podstawowym elementem alkomatu – jak już powiedzieliśmy, stanowi on serce tego urządzenia.

Tańsze alkomaty mają zamontowane sensory półprzewodnikowe, natomiast w urządzeniach z wyższej półki stosowane są sensory elektrochemicznych albo spektrofotometrycznych. W tym ostatnim przypadku można oczekiwać naprawdę wysokiej dokładności pomiaru. Ostatnim elementem alkomatu jest układ elektroniczny, którego zadaniem jest obliczanie – na podstawie sensora – ilości alkoholu w wydychanym powietrzu a następnie podawanie wyniku na wyświetlaczu. W przypadku alkomatów posiadających dodatkowe funkcje, takie jak drukarka, układ jest również odpowiedzialny za sterowanie nimi.

Sławomir

Specjalista - sprzedawca

Related Posts

Rodzaje alkomatów – jak wybrać alkomat do użytku prywatnego?

Rodzaje alkomatów – jak wybrać alkomat do użytku prywatnego?

Poprawne korzystanie z alkomatu

Poprawne korzystanie z alkomatu

Jakich błędów unikać kupując alkomat?

Jakich błędów unikać kupując alkomat?

Wybieramy odpowiedni alkomat

Wybieramy odpowiedni alkomat

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *