Kupujemy zimowe opony do używanego samochodu

Kupujemy zimowe opony do używanego samochodu

Ogumienie zimowe pozwala na bezpieczną jazdę samochodem w trudnych warunkach pogodowych. Śliska nawierzchnia w trakcie zimy to przecież codzienność. W przypadku zakupu auta używanego stary komplet opon często nadaje się do wymiany. Na co zatem zwracać uwagę kupując opony zimowe i czym się kierować dokonując tego wyboru?

Wybierzmy odpowiedni moment
Po pierwsze nie zostawiajmy zakupów na ostatnią chwilę. Wybranie odpowiednich opon, ich kupienie oraz wysyłka w przypadku zakupów internetowych może trochę potrwać. Pamiętajmy o tym, aby obserwować temperaturę i śledzić prognozy pogody. Jeśli temperatura powietrza przez kilka dni z rzędu wynosi zaledwie kilka kresek powyżej zera, należy rozpocząć poszukiwania opon sezonowych. Zima bardzo często zaskakuje kierowców na drogach. Tymczasem, jeżeli odpowiednio wcześnie zmienimy ogumienie, nawet nieprzewidziane przymrozki nie będą nam straszne. Nasze auto będzie po prostu odpowiednio zabezpieczone.

Zbadajmy stan ogumienia
Kupując auto używane powinniśmy to zrobić jeszcze przed podpisaniem umowy. Postarajmy się przede wszystkim dokładnie ocenić stan bieżnika. Do wymiany kwalifikują się na pewno opony posiadające jakiekolwiek pęknięcia, rozcięcia czy wybrzuszenia. Jeżeli bieżnik ma głębokość poniżej 4 mm, również musimy zastanowić się nad zakupem nowych opon. Warto wymienić także opony, które z wiekiem straciły swoje właściwości jezdne. Dzieje się to z reguły po upływie około 5 lat. W bardzo łatwo sprawdzimy wiek ogumienia, zerkając na oznaczenie boczne. Widnieje tam numer, w którym dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień produkcji, a dwie kolejne to rok produkcji.

Kupujmy z głową
Kluczową kwestią przy zakupie opon sezonowych są ich parametry. Jedną z najważniejszych kwestii jest rozmiar opon. Jeżeli go nie znamy, takie dane sprawdzimy w instrukcji. Możemy też odczytać rozmiar z opon, które posiadamy. Kolejne ważne parametry to właściwy profil, średnica oraz szerokość opon. Opony posiadają również swoją klasę w skali od A do G. Kwalifikacja opon do konkretnej klasy odbywa się na podstawie oceny parametrów takich, jak opór toczenia, hałas oraz przyczepność. Możemy też zwrócić uwagę na grubość kostki bieżnika oraz ustawienie go w kształt litery V. Takie opony lepiej odprowadzają śnieg i błoto pośniegowe.

Jak przechowywać zimowe ogumienie?
Kiedy już dokonaliśmy właściwego zakupu, należy odpowiednio zadbać o opony zimowe, aby posłużyły nam w dobrym stanie jak najdłużej. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch kompletów opon sezonowych na oddzielnych felgach. Nie będziemy wówczas mieli żadnych problemów z ich wymianą. Będziemy nawet w stanie dokonać jej samodzielnie. Wystarczy odkręcenie po kolei każdego koła. Będzie nam również łatwiej je przechowywać. Jeżeli nie stać nas na takie rozwiązanie, opony bez felg możemy postawić pionowo lub powiesić, dbając, co jakiś czas o zmianę ich pozycji. Dzięki temu nie zdeformują się tak łatwo oczekując na swój sezon.

Sławomir

Specjalista - sprzedawca

Related Posts

Na co Polacy powinni zwracać uwagę kupując używane auto?

Na co Polacy powinni zwracać uwagę kupując używane auto?

Jak nie kupić powypadkowego auta?

Jak nie kupić powypadkowego auta?

Zakup używanego auta – sprawdzanie stanu karoserii

Zakup używanego auta – sprawdzanie stanu karoserii

Kupujesz używane auto? Sprawdź je w ASO

Kupujesz używane auto? Sprawdź je w ASO

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *