Manualne czy automatyczne – jaką skrzynię biegów wybrać?

Manualne czy automatyczne – jaką skrzynię biegów wybrać?

O wyborze skrzyni biegów decyduje z reguły komfort jej użytkowania. Za sprawą nowoczesnych technologii może być on w dzisiejszych czasach znacznie wyższy. Automatyczne skrzynie biegów zdecydowanie ułatwiają nam życie. Jednak koszt ich eksploatacji jest wysoki. Kiedy pojawia się konieczność naprawy, okazuje się, że cena takich usług jest nieporównywalnie wyższa, niż w przypadku skrzyni manualnej. Czy istnieje, zatem jedna odpowiedź na pytanie, jaką skrzynię biegów wybrać? Postaramy się jej poszukać.

Plusy i minusy poszczególnych rozwiązań
Trudno jest jednoznacznie ocenić skrzynie biegów. Kluczową rolę odgrywają tu preferencje samych kierowców, ich potrzeby oraz wymagania. O funkcjonalności poszczególnych rozwiązań decyduje również konstrukcja samej skrzyni. Podstawową zaletą manualnej skrzyni biegów jest to, że nie jest ona zbyt skomplikowana pod względem budowy i działania. Dzięki temu serwisowanie i naprawa takiej skrzyni może być tańsza. To rozwiązanie charakteryzuje się również wyższą trwałością. Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi elektronika nieunikniona jest wyższa awaryjność podzespołów samochodowych.

Automatyczna skrzynia biegów jest natomiast o wiele wygodniejsza w trakcie jazdy. Kierowca nie musi wciskać sprzęgła i samodzielnie zmieniać biegów. Ten komfort doceniają przede wszystkim kierowcy jeżdżący po mieście lub udający się w dalekie trasy.

Przed zakupem samochodu używanego z pewnością warto sprawdzić stan techniczny oraz działanie skrzyni podczas jazdy, bez względu na to, z jakim rodzajem skrzyni mamy do czynienia. Jazda testowa może dać nam odpowiedź na pytanie, czy dana skrzynia biegów odpowiada naszym potrzebom i czy przypadkiem nie istnieją jakieś usterki tego podzespołu.

Manualna skrzynia biegów
Jest bardzo popularnym rozwiązaniem i często kierowcy w ogóle nie biorą pod uwagę innej opcji. Kupując nowy samochód za manualną skrzynią nie musimy dopłacać. Dzięki swojej konstrukcji jest bezproblemowa zarówno dla samego kierowcy, jak i serwisu dokonującego jej ewentualnych napraw. Niestety skrzynia manualna wymaga pewnej wprawy w jeździe. Przełożenia wiążą się z wciskaniem sprzęgła i manewrowaniem dźwignią zmiany biegów. W momencie zmiany biegów pojazd automatycznie traci nieco mocy. Nie da się ukryć, że w ruchu miejskim ten rodzaj skrzyni biegów jest bezustannie eksploatowany, co przekłada się oczywiście na szybsze zużycie. Manualna skrzynia biegów wymaga również regularnej wymiany oleju.

Skrzynia automatyczna
Komfort jazdy przekonuje wielu kierowców do zakupu auta z automatyczną skrzynią biegów. Umożliwia ona płynniejszą jazdę i ruszanie. Kierowca może skupić się na precyzyjnych manewrach oraz zwracać większą uwagę na otoczenie. Przy automatycznej skrzyni nie musimy wciskać sprzęgła, a więc zmiany przełożeń są dużo szybsze. Niestety, nie brakuje aut, w których skrzynia automatyczna jest, delikatnie mówiąc, niedopracowana. Przed zakupem pojazdu z automatem warto sprawdzić, czy w momencie ruszania, nie występują żadne drgania i szarpnięcia, czy przyspieszanie przebiega płynnie oraz czy nie pojawiają się zbyt duże wahania obrotów silnika.
 

Sławomir

Specjalista - sprzedawca

Related Posts

Jaki silnik diesla wybrać kupując używane auto?

Jaki silnik diesla wybrać kupując używane auto?

Stan techniczny używanych samochodów – co jest ważne?

Stan techniczny używanych samochodów – co jest ważne?

4 kroki do zakupu wymarzonego samochodu z drugiej ręki

4 kroki do zakupu wymarzonego samochodu z drugiej ręki

Przegląd najlepszych silników benzynowych

Przegląd najlepszych silników benzynowych

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *