Na co Polacy powinni zwracać uwagę kupując używane auto?

Na co Polacy powinni zwracać uwagę kupując używane auto?

Kupienie samochodu z drugiej ręki nie powinnno nastręczać dziś zbyt wielu trudności. Rynek wtórny aut jest mocno nasycony, liczba ofert ogromna, a dostęp do wszelkich informacji ułatwiony. Bez względu na to, z jakiego źródła kupujemy samochód, powinniśmy zwracać uwagę na kilka podstawowych aspektów i kierować się pewnymi kluczowymi zasadami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu na rynku wtórnym?
Przede wszystkim nie powinniśmy podejmować żadnych pochopnych decyzji. Pośpiech przy zakupie używanego auta nie jest najlepszym doradcą. Zapoznając się dokładnie z cenami modelów, które znajdują się w kręgu naszego zainteresowania, możemy łatwiej odróżnić faktyczną okazję od zwykłej próby oszustwa lub naciągania klientów. Zwróćmy szczególną uwagę na fakt, czy pod adresem widniejącym w dowodzie rejestracyjnym mieszka rzeczywiście jego właściciel. Zweryfikujmy także tożsamość sprzedawcy, najlepiej na podstawie dwóch dowodów tożsamości.

Zanim kupimy auto, sprawdźmy jego stan techniczny. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, skorzystajmy z pomocy znajomego mechanika, warsztatu samochodowego czy autoryzowanej stacji obsługi. Dokonajmy dokładnych oględzin samochodu. Postarajmy się znaleźć różne ślady świadczące o próbach zamaskowania wypadku, kolizji oraz rozmaitych usterek i awarii. Najlepszym przykładem może być różny odcień lakieru na poszczególnych elementach karoserii lub dokładnie wyczyszczony silnik. Oględziny to zdecydowanie za mało, aby ocenić stan pojazdu. Konieczne jest również przeprowadzenie jazdy próbnej.

Na oględziny i jazdę testową wybierzmy się z kolegą, znajomym mechanikiem lub inną osobą, która będzie potrafiła z dystansem spojrzeć na dany pojazd. Pozostawmy sobie także odrobinę czasu do namysłu. Uczciwy sprzedawca nie będzie nalegał na natychmiastowe podpisanie umowy.

Kilka wskazówek dotyczących sprzedaży pojazdu używanego
Spójrzmy na rynek aut używanych z drugiej strony. Sprzedawcy samochodów powinni stosować się do kilku podstawowych reguł. Przede wszystkim muszą wziąć pod uwagę podejrzliwość kupujących. To po stronie sprzedawcy należy udowodnienie, że jest rzeczywistym właścicielem auta. Konieczne jest posiadanie przez niego dowodów nabycia pojazdu. Jeżeli auto sprowadzane jest zza granicy warto dysponować zagranicznym rachunkiem, fakturą oraz dokumentami związanymi z odprawą celną. Niezwykle ważna jest także aktualna polisa OC oraz dowody wpłaty do niej.

Zaufanie klientów wzbudzi z pewnością udostępnienie dokumentacji pojazdu, a zwłaszcza książki pojazdu, książki gwarancyjnej lub książki napraw. Dobrze jest zachowywać także wszelkie rachunki z warsztatów samochodowych, w których dokonywaliśmy napraw pojazdu.

Nie przesadzajmy z przygotowaniami auta do sprzedaży. Oczywiście, samochód powinien być czysty, dywaniki wytrzepane, a wnętrze odkurzone. Jednak przesadnie wypolerowane szyby czy zakonserwowane plastiki mogą wzbudzić podejrzliwość kupujących. Zadbajmy bardziej o usunięcie drobnych usterek, niż o efektowny wygląd auta.

Sławomir

Specjalista - sprzedawca

Related Posts

Jak nie kupić powypadkowego auta?

Jak nie kupić powypadkowego auta?

Zakup używanego auta – sprawdzanie stanu karoserii

Zakup używanego auta – sprawdzanie stanu karoserii

Kupujesz używane auto? Sprawdź je w ASO

Kupujesz używane auto? Sprawdź je w ASO

Kupujemy zimowe opony do używanego samochodu

Kupujemy zimowe opony do używanego samochodu

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *