Samodzielna weryfikacja przebiegu auta

Samodzielna weryfikacja przebiegu auta

Manipulowanie licznikiem samochodu i dokonywanie zmian w jego przebiegu to w ostatnich czasach nagminna praktyka. Wynika to z faktu, że klienci chętniej kupują samochody z niskim przebiegiem. Sprzedawcy poprawiają też stan wizualny auta, a zwłaszcza pewnych elementów w jego wnętrzu, aby uwiarygodnić niski przebieg. Dlatego kupując używany pojazd, należy zachować sporo ostrożności i zdrowego rozsądku. Oczywistym jest, że kilkunastoletnie auto z przebiegiem ponad 200 000 km nie jest niczym dziwnym. W tej sytuacji to właśnie niski przebieg powinien niepokoić. Zastanowimy się dziś, czy można samodzielnie zweryfikować przebieg samochodu, aby obronić się przed nieuczciwością sprzedawców.

Skrupulatne oględziny auta
Profesjonaliści są w stanie bardzo szybko i sprawnie znaleźć wszelkie mankamenty auta. Nam zajmie to być może więcej czasu, ale warto go poświęcić. Pierwszym krokiem powinno być dokładne obejrzenie tych elementów auta, które w trakcie jazdy narażone są na większe zużycie. Wyłapmy, zatem wszelkie przetarcia foteli, dźwigni zmiany biegów, uchwytów czy pedałów. Ich stan może powiedzieć nam wiele o intensywności eksploatacji samochodu. Jeżeli oznaki eksploatacji są nierównomierne, być może sprzedawca nieco odmłodził pojazd dokonując wymiany zużytych elementów. Niepokojące powinny być także nowe obszycia, tapicerka czy wykładzina zwłaszcza, jeśli nie pasuje do stylistyki danego samochodu.

Próby manipulowania przy liczniku mogą pozostawić pewne ślady na panelu deski rozdzielczej. Obejrzyjmy, zatem okolice licznika i sprawdźmy czy na plastiku nie ma żadnych rys lub śladów odkręcania licznika. W przypadku, gdy samochód posiada licznik bębenkowy zwróćmy również uwagę na równomierne ułożenie cyfr.

A może pomoc profesjonalisty?
Czasami pomoc fachowca może okazać się koniecznością. Handlarze autami znaleźli wiele skutecznych sposobów pozwalających na zamaskowanie cofania przebiegu. Rzeczoznawca motoryzacyjny czy pracownik serwisu może nam pomóc zwłaszcza, w przypadku, gdy mamy do czynienia z cyfrowym licznikiem. Spotkamy się z nim w młodszych egzemplarzach aut. Licznik cyfrowy umożliwia zapis przebiegu w różnych miejscach, przy użyciu inteligentnego systemu. Dla przykładu samochody marki BMW dokonują takiego zapisu w kluczykach! Inne marki kodują dane w skrzyni biegów, radiu lub sterownikach silnika. Takie rozwiązania skutecznie redukują próby oszustw. Edytowanie danych jest niemożliwe albo mocno utrudnione. Poza tym oszuści mogą łatwo przeoczyć pewne miejsca zapisu danych.

Pamiętajmy o ty, że auta serwisowane na autoryzowanych stacjach znajdują się w bazie producenta. Tam odszukamy kolejne wpisy o przebiegu pojazdu. Numer VIN z kolei pozwoli nam na sprawdzenie historii auta w Internecie. Na rynku istnieje obecnie szereg firm zajmujących się profesjonalnym sprawdzaniem auta przed zakupem. W zakresie ich usług znajduje się między innymi weryfikacja stanu przebiegu. Taka fachowa analiza stanu samochodu nie jest wcale droga zwłaszcza, że na naprawę niesprawnego auta wydamy o wiele większe pieniądze.

Sławomir

Specjalista - sprzedawca

Related Posts

Co należy sprawdzić kupując auto używane?

Co należy sprawdzić kupując auto używane?

Sprawdź samochód zanim go kupisz!

Sprawdź samochód zanim go kupisz!

Oferta firmy MotoControler

Oferta firmy MotoControler

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *