Działanie alkomatu i rodzaje sensorów

Działanie alkomatu i rodzaje sensorów

Alkomaty są nieocenione, kiedy chce się zbadać stężenie alkoholu we krwi. W zależności od tego, jaki alkomat się wybierze, dokładność tego pomiaru może się znacząco różnić. Precyzja alkomatów uzależniona jest głównie od zastosowanych w nich sensorów. Wyróżnia się trzy ich podstawowe typy: półprzewodnikowe, elektrochemiczne oraz spektrofotometryczne.

 

Jak działa alkomat?

Podstawą pomiaru stężenia alkoholu jest ściśle określona próbka wydychanego powietrza. Ustala ją specjalny mechanizm zastosowany w alkomacie, a następnie przepuszcza ją do komórki pomiarowej. W zależności od ilości etanolu oraz samego sensora wytwarzany jest prąd albo zmianie ulega rezystancja półprzewodnika. Zastosowany w alkomacie układ pomiarowy porównuje następnie ilość prądu z wzorcową tabelą, przelicza wynik i podaje go na wyświetlaczu. Decydujący w pomiarach jest zawsze sensor.

Podstawowe typy sensorów – sensory półprzewodnikowe

W alkomatach, w których zastosowano sensor półprzewodnikowy, alkohol utlenia się na powierzchni elektrody i tym samym zwiększa przewodowość półprzewodnika. Na podstawie zmiany rezystancji obliczany jest poziom alkoholu. Alkomaty półprzewodnikowe są najtańsze na rynku, ale mają też swoje wady. Wynik pomiaru znacznie zniekształcić mogą węglowodory, aceton bądź nikotyna. Problem jednak można wyeliminować, jeśli przed badaniem dokładnie przepłucze się usta.

 

Precyzyjne sensory elektrochemiczne

W alkomatach, w których zastosowano sensor elektrochemiczny etanol z badanej próbki na potencjale elektrody utlenia się przez związki chemiczne takie jak nadmanganian potasowy lub dwuchromian potasowy i przekształca w kwas octowy, co z kolei uwalnia elektrony i prowadzi do powstania prądu. Ilość otrzymanego prądu jest proporcjonalna do ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wyniki badań są o wiele bardziej precyzyjne niż w przypadku alkomatów półprzewodnikowych, gdyż specjalne ogniwo paliwowe reaguje tylko na etanol, jest natomiast obojętne wobec acetonu, węglowodorów i nikotyny.

 

Zaawansowane sensory spektrofotometryczne

W sensorach spektrofotometrycznych wykorzystano spektrum podczerwieni. Przy konkretnej wielkości związki chemiczne są w stanie absorbować promienie podczerwone o konkretnej długości fali. Podczas tego procesu zmniejsza się lub wzmacnia ruch wibracyjny i obrotowy związku. Wartość absorpcji odpowiada stężeniu alkoholu.

Tego typu sensory stosowane są jedynie przez sądy i policję w dowodowych alkomatach stacjonarnych.

admin

Related Posts

Alkomaty podręczne

Alkomaty podręczne

Alkomaty samochodowe – jakie urządzenie wybrać?

Alkomaty samochodowe – jakie urządzenie wybrać?

Alkomat barowy

Alkomat barowy

Własny alkomat – czy warto ?

Własny alkomat – czy warto ?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.