Działanie alkomatu i rodzaje sensorów

Działanie alkomatu i rodzaje sensorów

W układzie mechanicznym, gdzie dochodzi do obróbki powietrza do komórki pomiarowej będzie docierać jego odpowiednia ilość. Komórka pod wpływem etanolu będzie w zależności od sensora indukować prąd bądź też wpływać na rezystancję półprzewodnika.

Po tym układ pomiarowy będzie porównywał wartość prądu z bazą danych i przeliczy wynik, który pojawi się na wyświetlaczu. Najważniejszą częścią alkomatu będzie sensor, który ma znaczenie, jeśli chodzi o dokładność dokonywanych pomiarów. Obecnie oferowane są trzy rodzaje sensorów: Półprzewodnikowy, elektrochemiczny, spektrofotometryczny. Badanie alkomatem Przy sensorze półprzewodnikowym alkohol będzie się utleniał na powierzchni elektrody i doprowadzi do wzrostu przewodności. Zmiana rezystancji będzie odpowiednia do alkoholu w próbie. Takie sensory są jednak również wrażliwe na działanie innych substancji, dlatego może to mieć znaczenie przy ustaleniu wyników, które mogą się okazać zawyżone. Jeśli zastosujemy się do dołączonej instrukcji i przed pomiarem wypłuczemy wodą usta pomiar powinien być dokładny. Są to najlepsze sensory jeśli patrząc na stosunek jakość/cena Sensory elektrochemiczne dokonują pomiaru poprzez utlenianie alkoholu przez specjalne związku chemiczne, które są dokonywane na kontrolowanym potencjale elektrody. W czasie, gdy dochodzi do utleniania alkohol będzie się zmieniał w kwas octowy a to spowoduje uwolnienie elektronów i powstanie prąd elektryczny. Wielkość tego prądu będzie odpowiednia w stosunku do ilości alkoholu w powietrzu wydychanym. Ogniwo, które wykorzystuje się w sensorze jest selektywne w stosunku do etanolu i nie będzie reagowało na inne składniki w wydychanym powietrzu, dlatego nie będą miały one znaczenia na dokładność pomiaru. Niektórzy stosują chwyt marketingowy i mówią o tym, że sensor w tych alkomatach jest taki sam jak w policyjnych. Jest to jednak kłamstwo, ponieważ w policyjnym sprzęcie używa się dużo bardziej zaawansowanych i droższych sensorów, ale technologia badania jest podobna.

W przypadku sensorów spektrofotometrycznych pomiar będzie dokonywany w podczerwieni i będzie realizowany na pomiarze wielkości, w której związku chemiczne będą zbierać promieniowanie podczerwone w stosunku do długości fali. W czasie absorbcji promieniowana przez związek będzie dochodziło do większego ruchu obrotowego bądź wibracyjnego i wtedy dochodzi do pomiaru wartości absorbcji i wszystko przeliczane jest na stężenie alkoholu we krwi. Takie sensory są stosowane w alkomatach stacjonarnych, które stosowane są przez policję oraz sądy.

Sławomir

Specjalista - sprzedawca

Related Posts

Alkomaty podręczne

Alkomaty podręczne

Alkomaty samochodowe – jakie urządzenie wybrać?

Alkomaty samochodowe – jakie urządzenie wybrać?

Alkomat barowy

Alkomat barowy

Własny alkomat – czy warto ?

Własny alkomat – czy warto ?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *