Alkomaty samochodowe – jakie urządzenie wybrać?

Alkomaty samochodowe – jakie urządzenie wybrać?

Czasami wystarczy nam jedynie małe piwko by stracić swoje prawo jazdy. Tak naprawdę nie ma żadnego usprawiedliwienia dla jazdy pod wpływem alkoholu. Warto szukać takie rozwiązania, które sprawią, że takie sytuacje uda się wyeliminować. Każdy od czasu do czasu wypije jakiegoś drinka, ale skąd wiedzieć kiedy już można bezpiecznie wsiadać do samochodu. Większe ilości wypitego alkoholu tak naprawdę mogą w organizmie utrzymywać się nawet ponad dobę. Dlatego jeżdżenie nawet dzień po piciu może się okazać tragiczne w skutkach.

Jednym ze sposobów, który można zastosować to prywatny samochodowy alkomat. Jakie więc urządzenie wybrać? Rodzaje alkomatów Alkomaty to urządzenia, które mają mierzyć stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Mogą się one różnić swoją budową, ceną czy jakością. Według najprostszego podziału można wymienić alkomaty, które mają różne sensory zastosowane. I tutaj wyróżnia się następujące formy:

– sensory elektroniczne czyli alkomaty półprzewodnikowe, których głównym elementem będzie elektroda umieszczona w środku, na której utleni się alkohol

– sensory elektrochemiczne, które stosowane są w ramach droższych modeli konsumenckich czy policyjnych tutaj pomiar jest dokładniejszy.

 

Który alkomat wybrać do samochodu? Najtańsze będą alkomaty półprzewodnikowe – ale jednocześnie są one także najbardziej zawodne i te pomiary mogą być niedokładne. Poza tym sprzęt jest wrażliwy także na inne substancje i tak naprawdę przez to może być niedokładny pomiar. Jest to oczywiście rozwiązanie dla osób, które chcą mieć jakikolwiek pogląd na stan swojego organizmu po spożyciu. Jeśli przewiduje się sprawdzanie trzeźwości u innych osób to powinno się wybrać dużo bardziej precyzyjne urządzenia, które są dokładne i wrażliwe na alkohol. I tutaj sprawdzą się alkomaty elektrochemiczne. Modele te będą reagować tylko na alkohol i dzięki temu dokonany za ich pomoc pomiar będzie dokładny. Poza tym używany jest tam duży przetwornik, dzięki czemu sprzęt będzie miał długą żywotność. Parametry – na co zwracać uwagę przy kupnie? Oczywiście oprócz rodzaju sensora będzie także ważne jaka jest jego wielkość. Im większy będzie sensor i więcej powietrza będzie w stanie pobrać do badania tym będzie można oczekiwać, że wynik będzie miał mniejsze ryzyko błędu. Przy zakupie warto oczywiście znać tak zwany zakres błędu, który nie powinien być mniejszy niż 0,1 promila. Powinno się także zwracać uwagę na jednostki pomiaru. Najczęściej wynik jest wyświetlany w promilach, ale jest także sprzęt, który pokazuje ilość alkoholu w litrze sześciennym powietrza. jeśli chce się taki wynik przeliczyć to należy go mnożyć razy 2,1. Ważnym elementem jest także zastosowany czujnik przepływu powietrza. Urządzenia, które są w niego wyposażone będą określać dokładnie czy już pobrana została odpowiednia do danego badania ilość powietrza. W ten sposób również otrzymamy informację czy wynik jest naprawdę wiarygodny. Jeśli nie ma się pewność czy model ma taki czujnik warto o to spytać sprzedawcę. Jeśli posiadamy alkomat to oczywiście musimy pamiętać o tym, że ważna jest jego kalibracja co jakiś czas. Po wykonywaniu iluś pomiarów może się okazać, że sprzęt nie daje już tak wiarygodnych wyników. Poza tym, gdy używamy go już bardzo dużo to w pewnym momencie na pewno przyjdzie także czas na wymianę sensora, jeśli chcemy otrzymywać wiarygodne wyniki badań.

admin

Related Posts

Alkomaty podręczne

Alkomaty podręczne

Alkomat barowy

Alkomat barowy

Własny alkomat – czy warto ?

Własny alkomat – czy warto ?

Alkomat vs. Alkotest

Alkomat vs. Alkotest

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *