Jak działa alkomat?

Jak działa alkomat?

Ogólne działanie alkomatu to chyba zna każdy a można powiedzieć, że są i takie postacie, które znają to działanie za dobrze. Najgorzej będzie tego drugiego dnia po imprezie. Doskonale się bowiem bawimy, ale trzeba się liczyć, że przyjdzie następny dzień i będzie trzeba jakoś wrócić do rzeczywistości.

 

I tutaj pojawia się największy problem a mianowicie, kto ma kierować samochodem. Oczywiście można zawsze posadzić za kierownicą swoją drugą połówkę, która teoretycznie ma prawo jazdy i wie jak się jeździ ale czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie. Jest pewnie wiele osób, które nie chcą iść na takie poświęcenie i nie chcą ryzykować swoim pojazdem. Trzeba jednak z drugiej strony zauważyć, że nie wiemy ile jeszcze pozostało w nas tego alkoholu z poprzedniego dnia. No i tak naprawdę pojawia się dylemat jak w antycznej tragedii. Aby nie dopuścić do ostatecznej tragedii warto mieć swój alkomat, którym będzie można sprawdzić sobie wiarygodnie jak sytuacja wygląda i kiedy do auta będzie można wsiadać. Obecnie niestety na rynku jest wiele urządzeń, które bardziej udają alkomaty niż nimi w rzeczywistości są. Odczyty takich urządzeń są niedokładne i bardzo często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, dlatego tak naprawdę mogą nas wprowadzać w błąd.

 

Dlatego dobry alkomat musi mieć następujące cechy:

– nie może być czuły na to co jedliśmy

– powinien działać tak, że w trakcie pomiaru nie można nabierać powietrza ponieważ to zaburzy wynik

– powinien mieć czujnik, który wykazuje błąd i będzie zmuszał do powtarzania badania

– powinien być wiarygodny a jego odczyty powinny nawet w miarę potrzeby być jako materiał dowodowy

– jego cena powinna być dla nas odpowiednia

 

Wymienione warunki przede wszystkim spełniają alkomaty elektrochemiczne, które są wiarygodne na tyle, że są one używane między innymi przez naszą policję. Nie pozwalają więc na oszustwo a cena jest dość atrakcyjna podobna do mandatu. Oczywiście są też sprzęty droższe, ale na takie już nie koniecznie trzeba się decydować. Jak działa urządzenie? Próbka powietrza z etanolem albo bez dociera do komórki pomiarowej. Tam powinno dojść do utleniania etanolu przez specjalne związki chemiczne na elektrodzie. Etalon przekształcony jest w kwas octowy i jednocześnie wydziela się prąd. Układ porównuje moc tego prądu z danymi wzorcowymi i na tej podstawie otrzymujemy konkretny wynik. układ ten reaguje tylko na alkohol, dlatego nie trzeba się obawiać, że wyniki będą zaburzone przez inne czynniki takie jak jedzenie czy papierosy.

admin

Related Posts

Alkomaty podręczne

Alkomaty podręczne

Alkomaty samochodowe – jakie urządzenie wybrać?

Alkomaty samochodowe – jakie urządzenie wybrać?

Alkomat barowy

Alkomat barowy

Własny alkomat – czy warto ?

Własny alkomat – czy warto ?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *