Jak właściwie korzystać z alkomatu?

Jak właściwie korzystać z alkomatu?

Alkomat to niezwykle pomocne urządzenie, które szybko pozwala ustalić stężenie alkoholu we krwi. Warto jednak pamiętać, że wyniki nigdy nie są idealne, a wpływ na nie ma tak samo alkomat, jak też i czas wykonania testu.

 

Jeden pomiar to za mało

Z całą pewnością jeden tylko pomiar to za mało. By wyniki były możliwie najbardziej wiarygodne, najlepiej jest zrobić test co najmniej trzy razy w równych odstępach czasu i wyliczyć na ich podstawie średnią. Nawet jednak postępując tak, nie ma się nigdy stuprocentowej pewności, czy wyniki testu są zgodne z prawdą.

 

Kiedy zrobić badanie i co może mieć wpływ na wynik?

Kluczowy przy robieniu testu jest czas badania. Z pewnością nie można za bardzo się z nim spieszyć, bo wyniki można w ten sposób znacznie zawyżyć. Alkohol wchłania się do krwi co najmniej 20 minut i przynajmniej tyle czasu trzeba odczekać z pomiarem. Zadbać też trzeba o to, by wyeliminować czynniki, które zniekształcą wynik. Jeśli resztki alkoholu zostały w jamie ustnej, nie tylko znacznie zawyża się pomiar, ale i na niebezpieczeństwo naraża się sam sensor, który może ulec spaleniu. Na wynik wpływ mają też opary z układu pokarmowego, zmiany temperatury ciała czy nawet sposób oddychania (jeśli wstrzyma się oddech, wynik jest wyższy, gdy oddycha się głębiej – wyniki są o kilka procent niższe). Warto pamiętać, że wiele alkomatów nie reaguje też na nikotynę, węglowodory, a zawyżone wyniki pomiaru uzyskać mogą dodatkowo osoby cierpiące na cukrzycę. Właśnie dlatego przed pomiarem dobrze jest dokładnie wypłukać usta.

 

Jak zadbać o alkomat, by wyniki były precyzyjne?

Na dokładność pomiaru wpływ ma też sam alkomat. Nawet ten klasy A nie da dobrych wyników, jeśli odpowiednio się o niego nie zadba. Duże znaczenie ma to, gdzie przechowuje się alkomat. Z pewnością nie można trzymać go w pobliżu farb, paliw i innych lotnych substancji. Sensory w alkomatach bardzo wrażliwe są też na zmiany temperatur.

By pomiar stężenia alkoholu był możliwie najbardziej dokładny, producenci zalecają kalibrowanie urządzeń. Decydując się na alkomat klasy A, można zazwyczaj liczyć na darmowy serwis. Kalibrację przeprowadzać trzeba średnio co pół roku lub każdorazowo po wykonaniu 300 pomiarów.

admin

Related Posts

Alkomaty podręczne

Alkomaty podręczne

Alkomaty samochodowe – jakie urządzenie wybrać?

Alkomaty samochodowe – jakie urządzenie wybrać?

Alkomat barowy

Alkomat barowy

Własny alkomat – czy warto ?

Własny alkomat – czy warto ?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *