Alkomat vs. Alkotest

Alkomat vs. Alkotest

Wesele, imieniny, święta, spotkanie z rodziną czy przyjaciółmi zawsze stwarzają świetną okazję do wzniesienia toastu i wypicia czegoś mocniejszego. Nierzadko jednak z chwilą podnoszenia kieliszka do ust z tyłu głowy rodzi się myśl „kiedy będę mógł/mogła usiąść za kierownicą?”. Własne samopoczucie bywa w takich wypadkach bardzo mylące, dlatego zanim po kilku głębszych wyruszy się w trasę, dobrze jest się upewnić, ile z wypitego alkoholu zostało jeszcze we krwi. Testy warto przeprowadzić nie tylko po to, by nie obawiać się policyjnej kontroli. Najważniejsze powinno być bezpieczeństwo tak samo kierowcy, pasażerów, jak i innych osób, które spotka się na drogach. By sprawdzić stężenie alkoholu we krwi, można sięgnąć po alkomat bądź znacznie tańszy alkotest.

Czasem warto posiadać również test na obecność narkotyków.

 

Czym kierować się przy wyborze alkotestu?

Alkotesty są tanie i przeznaczone do jednorazowego użytku. Nie znaczy to jednak, że na rynku nie można znaleźć produktów dobrej jakości. Kiedy wybiera się alkotest, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, z jaką dokładnością alkotest mierzy poziom stężenie alkoholu we krwi. Dopuszczalna norma to 0,2 promila. Najlepiej wybrać testy, które mierzą stężenie w zakresie od 0,000 do 4,000 promila. Dobrze jest też wybierać alkotesty z dodatkowym woreczkiem do dmuchania. W ten sposób uniknie się wdychania szkodliwych substancji. Ważne są również certyfikaty bezpieczeństwa. Dobrej jakości alkotesty kupić można zwykle w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych i sklepach monopolowych.

 

Jak wybrać najlepszy alkomat?

Alkomat to już znacznie większy wydatek (nawet 350 złotych lub więcej, podczas gdy alkotest kosztuje kilka złotych), ale jeśli odpowiednio się o niego zadba, można z niego korzystać przez wiele lat. Najbardziej dokładne są alkomaty elektrochemiczne ze specjalnym czujnikiem ciśnienia. Mniej precyzyjne są już alkomaty z czujnikiem przepływu, które są jednak mimo wszystko lepsze od alkomatów półprzewodnikowych. Jeśli już zakupuje się alkomat, najlepiej jest wybrać ten klasy A (elektrochemiczny) i zwrócić uwagę nie tylko na dokładność pomiaru, ale i serwisowanie. Niezależnie bowiem od tego, jaki alkomat się wybierze, trzeba go co jakiś czas kalibrować, by wyniki były możliwie najbardziej dokładne. Producenci najlepszych alkomatów klasy A zazwyczaj zapewniają darmowy serwis.

 

Kiedy kupić alkomat, a kiedy alkotest?

Zarówno alkomaty i alkotesty mogą dokładnie zmierzyć stężenie alkoholu we krwi. Przed zakupem dobrze jest się więc zastanowić, jak często będzie wykonywało się badanie. Ci kierowcy, którzy po alkohol sięgają okazjonalnie, poprzestać mogą na alkotestach. Ci bardziej rozrywkowi, zaopatrzyć się mogą już w dobrej klasy alkomat.

admin

Related Posts

Alkomaty podręczne

Alkomaty podręczne

Alkomaty samochodowe – jakie urządzenie wybrać?

Alkomaty samochodowe – jakie urządzenie wybrać?

Alkomat barowy

Alkomat barowy

Własny alkomat – czy warto ?

Własny alkomat – czy warto ?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *